Huawei MediaPad X1
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 1200×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Huawei MediaPad X1 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Huawei MediaPad X1 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 183.5 x 103.9 x 7.2 mm (7.22 x 4.09 x 0.28 in) |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~323 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat); EMUI 2 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 910 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot (3G) |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Snow White, Diamond Black |
| Price | About 386 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad X1 released?
The Huawei MediaPad X1 was announced 2014, February.
What is the Huawei MediaPad X1's display size?
The Huawei MediaPad X1 has a 7.0 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad X1 have?
The Huawei MediaPad X1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad X1 have?
The Huawei MediaPad X1 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad X1 have?
The Huawei MediaPad X1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei MediaPad X1 battery capacity?
The Huawei MediaPad X1 has a 5000 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad X1 support 5G?
No, the Huawei MediaPad X1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad X1 run?
The Huawei MediaPad X1 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad X1?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad X1 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.