Huawei MediaPad T2 10.0 Pro
6.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display10.0 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery6660 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro is a tablet announced 2016. Key specs include a 10.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) chipset, a 8 MP main camera, a 6660 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - FDR-A01L |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 259.1 x 156.4 x 8.5 mm (10.20 x 6.16 x 0.33 in) |
| Weight | 495 g (1.09 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.0 inches, 290.0 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~226 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); EMUI 3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM; 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM (A03L) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6660 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Charcoal Black |
| Models | FDR-A01L, FDR-A03L, FDR-A04L |
| Price | About 265 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro released?
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro was announced 2016, August.
What is the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro's display size?
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro has a 10.0 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro have?
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro have?
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro is available with 16GB / 2GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro have?
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro battery capacity?
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro has a 6660 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro support 5G?
No, the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro run?
The Huawei MediaPad T2 10.0 Pro runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.