Huawei P30 Pro
9.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.47 inches · 1080×2340
- Camera40 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei P30 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.47 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 40 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei P30 Pro at 9.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
10.0
connectivity
9.0
display
10.0
design
10.0
camera
9.0
battery
10.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300) , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 158 x 73.4 x 8.4 mm (6.22 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.47 inches, 102.8 cm2 (~88.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~398 ppi density) DCI-P3 HDR10 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Quad | 40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, OIS Periscope 8 MP, f/3.4, 125mm (telephoto), 1/4", PDAF, OIS, 5x optical zoom 20 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.7", PDAF TOF 3D camera |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, (wide), 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W (70% in 30 min) Fast wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora, Amber Sunrise, Breathing Crystal, Black, Pearl White, Misty Lavender, Mystic Blue |
| Models | VOG-L29, VOG-L09, VOG-AL00, VOG-TL00, VOG-L04, VOG-AL10 |
| Price | 836 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P30 Pro released?
The Huawei P30 Pro was announced 2019, March.
What is the Huawei P30 Pro's display size?
The Huawei P30 Pro has a 6.47 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P30 Pro have?
The Huawei P30 Pro is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P30 Pro have?
The Huawei P30 Pro is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Huawei P30 Pro have?
The Huawei P30 Pro features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Huawei P30 Pro battery capacity?
The Huawei P30 Pro has a 4200 mAh battery.
Does the Huawei P30 Pro support 5G?
No, the Huawei P30 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P30 Pro run?
The Huawei P30 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P30 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P30 Pro at 9.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.