| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, August. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 131.5 x 70.7 x 9.9 mm (5.18 x 2.78 x 0.39 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 512MB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Mobile, SRS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| Radio | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1600 mAh battery |
| Colors | Carbon Gray |
| Price | 154 USD |