HTC Desire 520
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The HTC Desire 520 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the HTC Desire 520 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 139.8 x 68.9 x 9.1 mm (5.50 x 2.71 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~57.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Sense 7 UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Slate Gray |
| Price | 104 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 520 released?
The HTC Desire 520 was announced 2015, August.
What is the HTC Desire 520's display size?
The HTC Desire 520 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 520 have?
The HTC Desire 520 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 520 have?
The HTC Desire 520 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 520 have?
The HTC Desire 520 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 520 battery capacity?
The HTC Desire 520 has a 2000 mAh battery.
Does the HTC Desire 520 support 5G?
No, the HTC Desire 520 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 520 run?
The HTC Desire 520 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 520?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 520 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.