HTC One S9
3.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2840 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The HTC One S9 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2840 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the HTC One S9 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 144.6 x 69.7 x 10.1 mm (5.69 x 2.74 x 0.40 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); Sense UI |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2840 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold |
| Price | 231 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One S9 released?
The HTC One S9 was announced 2016, April.
What is the HTC One S9's display size?
The HTC One S9 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One S9 have?
The HTC One S9 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One S9 have?
The HTC One S9 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC One S9 have?
The HTC One S9 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC One S9 battery capacity?
The HTC One S9 has a 2840 mAh battery.
Does the HTC One S9 support 5G?
No, the HTC One S9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One S9 run?
The HTC One S9 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC One S9?
AppsApk's editorial team rates the HTC One S9 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.