| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO , HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, HSPA |
| Announced | 2011, April. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 120.7 x 64 x 12.2 mm (4.75 x 2.52 x 0.48 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 16 GB included |
| Internal | 1.1GB 768MB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes SRS WOW HD |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery |
| Colors | Black, Red, White |
| Price | 110 USD |