HTC Desire 530
3.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The HTC Desire 530 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the HTC Desire 530 at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700) - USA |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 146.9 x 70.9 x 8.3 mm (5.78 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot , Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot - USA version |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependant) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Desire 530, D530u |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 530 released?
The HTC Desire 530 was announced 2016, February.
What is the HTC Desire 530's display size?
The HTC Desire 530 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 530 have?
The HTC Desire 530 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 530 have?
The HTC Desire 530 is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 530 have?
The HTC Desire 530 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 530 battery capacity?
The HTC Desire 530 has a 2200 mAh battery.
Does the HTC Desire 530 support 5G?
No, the HTC Desire 530 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 530 run?
The HTC Desire 530 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 530?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 530 at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN