| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , HSDPA 900 / 1700 / 2100 , HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, Q1. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 126 x 65 x 12.1 mm (4.96 x 2.56 x 0.48 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | 3D LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8660 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 1GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps (2D), 720p@30fps (3D) |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes SRS virtual surround sound (via wired headphones) Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 165 USD |