HTC Desire 825
3.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The HTC Desire 825 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the HTC Desire 825 at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 156.9 x 76.9 x 7.4 mm (6.18 x 3.03 x 0.29 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Dolby audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Desire 825, Desire 825 dual sim |
| Price | 264 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 825 released?
The HTC Desire 825 was announced 2016, February.
What is the HTC Desire 825's display size?
The HTC Desire 825 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 825 have?
The HTC Desire 825 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 825 have?
The HTC Desire 825 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 825 have?
The HTC Desire 825 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 825 battery capacity?
The HTC Desire 825 has a 2700 mAh battery.
Does the HTC Desire 825 support 5G?
No, the HTC Desire 825 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire 825 run?
The HTC Desire 825 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 825?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 825 at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.