HTC Desire Eye
3.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire Eye is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire Eye at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia ,HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - AT&T , HSDPA 850 / 900 / 2100 - EMEA TD-SCDMA - Asia |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Asia , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700), 29(700) - AT&T , LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA |
| Speed | HSPA 42.2/21.1(AT&T)/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 151.7 x 73.8 x 8.5 mm (5.97 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~66.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.1 (Marshmallow); Sense UI 7 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Single | 13 MP, f/2.2, 22mm (wide), AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Red, White |
| Models | Desire EYE, M910x, Desire_EYE |
| Price | 418 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire Eye released?
The HTC Desire Eye was announced 2014, October.
What is the HTC Desire Eye's display size?
The HTC Desire Eye has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire Eye have?
The HTC Desire Eye comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire Eye have?
The HTC Desire Eye is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire Eye have?
The HTC Desire Eye features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire Eye battery capacity?
The HTC Desire Eye has a 2400 mAh battery.
Does the HTC Desire Eye support 5G?
No, the HTC Desire Eye does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Desire Eye run?
The HTC Desire Eye runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire Eye?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire Eye at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN