| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Announced | 2011, March. Released 2011, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 122 x 68 x 11.2 mm (4.80 x 2.68 x 0.44 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Phone 7 |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 576MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Mobile, SRS sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 132 USD |