HTC Dream
2.3/ 10
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1150 mAh
- OSAndroid 1.6
Sponsored
The HTC Dream is a smartphone announced 2009. Key specs include a 3.2 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1150 mAh battery, and runs Android 1.6. AppsApk rates the HTC Dream at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 , HSDPA 1700 / 2100 - American version |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, February. Released 2009, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 117.7 x 55.7 x 17.1 mm (4.63 x 2.19 x 0.67 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~46.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 1.6 (Donut) |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 192MB RAM, 256MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP (headset support only) |
| GPS | Yes |
| USB | miniUSB |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Dream released?
The HTC Dream was announced 2009, February. Released 2009, June.
What is the HTC Dream's display size?
The HTC Dream has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the HTC Dream have?
The HTC Dream features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the HTC Dream battery capacity?
The HTC Dream has a 1150 mAh battery.
Does the HTC Dream support 5G?
No, the HTC Dream does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Dream run?
The HTC Dream runs Android 1.6 (full: Android 1.6 (Donut)).
What is AppsApk's rating for the HTC Dream?
AppsApk's editorial team rates the HTC Dream at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.