| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Announced | 2011, February. Released 2011, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 115 x 59.8 x 11.6 mm (4.53 x 2.35 x 0.46 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~56.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 1.1GB 768MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery |
| Colors | Black, Red |
| Price | 110 USD |