HTC Wildfire S
3.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1230 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Wildfire S is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.2 inches display, a 600 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, a 1230 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Wildfire S at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 ,HSDPA 2100 - for Australia |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 101.3 x 59.4 x 12.4 mm (3.99 x 2.34 x 0.49 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~50.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 2.3.5 (Gingerbread); Sense UI 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@24fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Brown, Lilac |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Wildfire S released?
The HTC Wildfire S was announced 2011, February. Released 2011, May.
What is the HTC Wildfire S's display size?
The HTC Wildfire S has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the HTC Wildfire S have?
The HTC Wildfire S features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Wildfire S battery capacity?
The HTC Wildfire S has a 1230 mAh battery.
Does the HTC Wildfire S support 5G?
No, the HTC Wildfire S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Wildfire S run?
The HTC Wildfire S runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 2.3.5 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC Wildfire S?
AppsApk's editorial team rates the HTC Wildfire S at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN