HTC Touch Diamond2
2.7/ 10
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1100 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The HTC Touch Diamond2 is a smartphone announced 2009. Key specs include a 3.2 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, and a 1100 mAh battery. AppsApk rates the HTC Touch Diamond2 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, February. Released 2009, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 107.9 x 53.1 x 13.7 mm (4.25 x 2.09 x 0.54 in) |
| Weight | 117.5 g (4.13 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors Size 3.2 inches, 29.1 cm2 (~50.9% screen-to-bo |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~292 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional, upgradable to Windows Mobile 6.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM7200A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 288MB RAM, 512MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@15fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Touch Diamond2 released?
The HTC Touch Diamond2 was announced 2009, February. Released 2009, April.
What is the HTC Touch Diamond2's display size?
The HTC Touch Diamond2 has a 3.2 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
What camera does the HTC Touch Diamond2 have?
The HTC Touch Diamond2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Touch Diamond2 battery capacity?
The HTC Touch Diamond2 has a 1100 mAh battery.
Does the HTC Touch Diamond2 support 5G?
No, the HTC Touch Diamond2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Touch Diamond2 run?
The HTC Touch Diamond2 runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the HTC Touch Diamond2?
AppsApk's editorial team rates the HTC Touch Diamond2 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.