| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 ,HSDPA 2100 - for Australia |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2011, February. Released 2011, May |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 101.3 x 59.4 x 12.4 mm (3.99 x 2.34 x 0.49 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~50.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 2.3.5 (Gingerbread); Sense UI 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@24fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
| Colors | Black, Silver, Brown, Lilac |
| Price | 110 USD |