HTC One Remix
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC One Remix is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC One Remix at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| 5G | HSPA 14.4/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 137.4 x 65 x 10.6 mm (5.41 x 2.56 x 0.42 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray, Glacial Silver |
| Price | 308 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One Remix released?
The HTC One Remix was announced 2014, July.
What is the HTC One Remix's display size?
The HTC One Remix has a 4.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One Remix have?
The HTC One Remix comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the HTC One Remix have?
The HTC One Remix is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the HTC One Remix have?
The HTC One Remix features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC One Remix battery capacity?
The HTC One Remix has a 2100 mAh battery.
Does the HTC One Remix support 5G?
Yes, the HTC One Remix supports 5G networks.
What operating system does the HTC One Remix run?
The HTC One Remix runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC One Remix?
AppsApk's editorial team rates the HTC One Remix at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.