| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2011, February. Released 2011, June |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 109.1 x 58.9 x 12.3 mm (4.30 x 2.32 x 0.48 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.4 inches, 34.4 cm2 (~53.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~170 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@24fps |
| Single | VGA |
| Features | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
| Colors | Black, Silver, Lilac |
| Price | 143 USD |