HTC Desire VC
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1650 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC Desire VC is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 1650 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC Desire VC at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 119.5 x 62.3 x 9.5 mm (4.70 x 2.45 x 0.37 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 4 |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire VC released?
The HTC Desire VC was announced 2012, June. Released 2012, July.
What is the HTC Desire VC's display size?
The HTC Desire VC has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire VC have?
The HTC Desire VC is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire VC have?
The HTC Desire VC features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire VC battery capacity?
The HTC Desire VC has a 1650 mAh battery.
Does the HTC Desire VC support 5G?
No, the HTC Desire VC does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC Desire VC run?
The HTC Desire VC runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire VC?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire VC at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.