HTC One mini 2
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory256 GB
- Battery2110 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC One mini 2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2110 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC One mini 2 at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - EMEA version , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia version |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA version , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700) - Asia version |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 137.4 x 65 x 10.6 mm (5.41 x 2.56 x 0.42 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2110 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray, Glacial Silver Amber Gold |
| Models | One mini 2 |
| Price | 276 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One mini 2 released?
The HTC One mini 2 was announced 2014, May.
What is the HTC One mini 2's display size?
The HTC One mini 2 has a 4.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
What camera does the HTC One mini 2 have?
The HTC One mini 2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC One mini 2 battery capacity?
The HTC One mini 2 has a 2110 mAh battery.
Does the HTC One mini 2 support 5G?
No, the HTC One mini 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One mini 2 run?
The HTC One mini 2 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC One mini 2?
AppsApk's editorial team rates the HTC One mini 2 at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.