HTC Desire 620G dual sim
3.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 620G dual sim is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 620G dual sim at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
2.0
display
1.0
design
3.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 150.1 x 72.7 x 9.6 mm (5.91 x 2.86 x 0.38 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~63.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat); Sense UI |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | 4.0, A2DP, aptX |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Marble White, Milkyway Gray, Saffron Gray, Santorini White, Tangerine White, Tuxedo Gray |
| Models | Desire 620G dual sim, Desire_620G_dual_sim |
| Price | 209 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 620G dual sim released?
The HTC Desire 620G dual sim was announced 2014, December.
What is the HTC Desire 620G dual sim's display size?
The HTC Desire 620G dual sim has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 620G dual sim have?
The HTC Desire 620G dual sim comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 620G dual sim have?
The HTC Desire 620G dual sim is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 620G dual sim have?
The HTC Desire 620G dual sim features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Desire 620G dual sim battery capacity?
The HTC Desire 620G dual sim has a 2100 mAh battery.
Does the HTC Desire 620G dual sim support 5G?
No, the HTC Desire 620G dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire 620G dual sim run?
The HTC Desire 620G dual sim runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 620G dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 620G dual sim at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN