| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2011, January. Released 2011, February |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 106.7 x 56.6 x 12.5 mm (4.20 x 2.23 x 0.49 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~50.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| OS | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 150MB 256MB RAM 256MB ROM |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Colors | Gray |
| Price | 77 USD |