HTC Hero CDMA
2.0/ 10
Announced 2009Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The HTC Hero CDMA is a smartphone announced 2009. Key specs include a 3.2 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the HTC Hero CDMA at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, August. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 113 x 56 x 14 mm (4.45 x 2.20 x 0.55 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~48.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7200A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 288MB RAM, 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Hero CDMA released?
The HTC Hero CDMA was announced 2009, August. Released 2009, October.
What is the HTC Hero CDMA's display size?
The HTC Hero CDMA has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the HTC Hero CDMA have?
The HTC Hero CDMA features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Hero CDMA battery capacity?
The HTC Hero CDMA has a 1500 mAh battery.
Does the HTC Hero CDMA support 5G?
No, the HTC Hero CDMA does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC Hero CDMA run?
The HTC Hero CDMA runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair)).
What is AppsApk's rating for the HTC Hero CDMA?
AppsApk's editorial team rates the HTC Hero CDMA at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.