HTC Magic
2.7/ 10
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.2 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1340 mAh
- OSAndroid 1.6
Sponsored
The HTC Magic is a smartphone announced 2009. Key specs include a 3.2 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1340 mAh battery, and runs Android 1.6. AppsApk rates the HTC Magic at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 1700 / 2100 - American version |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, February. Released 2009, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 113 x 55 x 13.7 mm (4.45 x 2.17 x 0.54 in) |
| Weight | 118.5 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~49.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 1.6 (Donut) |
| Chipset | Qualcomm MSM7200A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 288MB RAM, 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | 320p@15fps |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP (headset support only) |
| GPS | Yes |
| USB | miniUSB |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Magic released?
The HTC Magic was announced 2009, February. Released 2009, May.
What is the HTC Magic's display size?
The HTC Magic has a 3.2 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the HTC Magic have?
The HTC Magic features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the HTC Magic battery capacity?
The HTC Magic has a 1340 mAh battery.
Does the HTC Magic support 5G?
No, the HTC Magic does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Magic run?
The HTC Magic runs Android 1.6 (full: Android 1.6 (Donut)).
What is AppsApk's rating for the HTC Magic?
AppsApk's editorial team rates the HTC Magic at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.