| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 13(700) |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
| Announced | 2011, January. Released 2011, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | Discontinued |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 32 GB included |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 254 USD |