HTC Rhyme
3.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.7 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1600 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Rhyme is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.7 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 5 MP main camera, a 1600 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Rhyme at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 119 x 60.8 x 10.9 mm (4.69 x 2.39 x 0.43 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | 130 g (4.59 oz) |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~53.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 3.6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 4GB/768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Clearwater, Hourglass, Plum |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Rhyme released?
The HTC Rhyme was announced 2011, September. Released 2011, October.
What is the HTC Rhyme's display size?
The HTC Rhyme has a 3.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Rhyme have?
The HTC Rhyme is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Rhyme have?
The HTC Rhyme features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Rhyme battery capacity?
The HTC Rhyme has a 1600 mAh battery.
Does the HTC Rhyme support 5G?
No, the HTC Rhyme does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Rhyme run?
The HTC Rhyme runs Android 2.3 (full: Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Rhyme?
AppsApk's editorial team rates the HTC Rhyme at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN