| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
| Dimensions | 139.8 x 68.8 x 6.5 mm (5.50 x 2.71 x 0.26 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); EMUI 2.3 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 910T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
| Colors | Black, white, pink |
| Price | 295 USD |