Huawei P9 lite mini
3.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei P9 lite mini is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei P9 lite mini at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, August |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 71 x 8.1 mm (5.65 x 2.80 x 0.32 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, black, gold |
| Models | SLA-L02, SLA-L22, SLA-L03, SLA-L23 |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P9 lite mini released?
The Huawei P9 lite mini was announced 2017, August.
What is the Huawei P9 lite mini's display size?
The Huawei P9 lite mini has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P9 lite mini have?
The Huawei P9 lite mini comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P9 lite mini have?
The Huawei P9 lite mini is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei P9 lite mini have?
The Huawei P9 lite mini features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei P9 lite mini battery capacity?
The Huawei P9 lite mini has a 3020 mAh battery.
Does the Huawei P9 lite mini support 5G?
No, the Huawei P9 lite mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P9 lite mini run?
The Huawei P9 lite mini runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P9 lite mini?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P9 lite mini at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN