Huawei MediaPad 10 Link+
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1280×800
- Camera3.15 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery6600 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Huawei MediaPad 10 Link+ is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 chipset, a 3.15 MP main camera, a 6600 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Huawei MediaPad 10 Link+ at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 257.4 x 175.9 x 9.9 mm (10.13 x 6.93 x 0.39 in) |
| Weight | 620 g (Wi-Fi) / 640 g (3G/LTE) (1.41 lb) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean); EMUI 1.6 |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Champagne |
| Price | About 386 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad 10 Link+ released?
The Huawei MediaPad 10 Link+ was announced 2014, February.
What is the Huawei MediaPad 10 Link+'s display size?
The Huawei MediaPad 10 Link+ has a 10.1 inches display with 1280 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad 10 Link+ have?
The Huawei MediaPad 10 Link+ comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad 10 Link+ have?
The Huawei MediaPad 10 Link+ is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad 10 Link+ have?
The Huawei MediaPad 10 Link+ features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Huawei MediaPad 10 Link+ battery capacity?
The Huawei MediaPad 10 Link+ has a 6600 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad 10 Link+ support 5G?
No, the Huawei MediaPad 10 Link+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad 10 Link+ run?
The Huawei MediaPad 10 Link+ runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad 10 Link+?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad 10 Link+ at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.