| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2010, October. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 116.9 x 61 x 12 mm (4.60 x 2.40 x 0.47 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~44.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.3 (Gingerbread); Sense UI |
| CPU | 528 MHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB, 384MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 121 USD |