HTC Exodus 1s
7.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3075 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The HTC Exodus 1s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3075 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the HTC Exodus 1s at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM435 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3075 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 244 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Exodus 1s released?
The HTC Exodus 1s was announced 2019, October.
What is the HTC Exodus 1s's display size?
The HTC Exodus 1s has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Exodus 1s have?
The HTC Exodus 1s comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the HTC Exodus 1s have?
The HTC Exodus 1s is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Exodus 1s have?
The HTC Exodus 1s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Exodus 1s battery capacity?
The HTC Exodus 1s has a 3075 mAh battery.
Does the HTC Exodus 1s support 5G?
No, the HTC Exodus 1s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Exodus 1s run?
The HTC Exodus 1s runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the HTC Exodus 1s?
AppsApk's editorial team rates the HTC Exodus 1s at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal