| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, Q2 |
| Status | Available. Released 2014, Q2 |
| Dimensions | 124.5 × 63.8 × 11.2 mm |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Firefox OS |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB / 512MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 176 USD |