Huawei P smart 2019
5.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.21 inches · 1080×2340
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei P smart 2019 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.21 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3400 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei P smart 2019 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 155.2 x 73.4 x 8 mm (6.11 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.21 inches, 94.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~415 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Dual | 13 MP, f/1.8, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP or 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (POT-LX1) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Aurora Blue, Sapphire Blue, Coral Red |
| Models | POT-LX1, POT-LX1AF, POT-LX2J, POT-LX1RUA, POT-LX3 |
| Price | 209 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P smart 2019 released?
The Huawei P smart 2019 was announced 2018, December.
What is the Huawei P smart 2019's display size?
The Huawei P smart 2019 has a 6.21 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P smart 2019 have?
The Huawei P smart 2019 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P smart 2019 have?
The Huawei P smart 2019 is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Huawei P smart 2019 have?
The Huawei P smart 2019 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei P smart 2019 battery capacity?
The Huawei P smart 2019 has a 3400 mAh battery.
Does the Huawei P smart 2019 support 5G?
No, the Huawei P smart 2019 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P smart 2019 run?
The Huawei P smart 2019 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P smart 2019?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P smart 2019 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.