Huawei nova 2
4.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera8 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2950 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei nova 2 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 2950 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei nova 2 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 2100 / 900 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 142.2 x 68.9 x 6.9 mm (5.60 x 2.71 x 0.27 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.3 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~443 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12, f/1.8, 1.25µm, PDAF 8 MP" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2950 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Blue, Grass Green, Streamer Gold, Obsidian Black, Rose Gold |
| Models | PIC-AL00, PIC-TL00, PIC-LX9 |
| Price | 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei nova 2 released?
The Huawei nova 2 was announced 2017, May.
What is the Huawei nova 2's display size?
The Huawei nova 2 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei nova 2 have?
The Huawei nova 2 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei nova 2 have?
The Huawei nova 2 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei nova 2 have?
The Huawei nova 2 features a 8 MP main camera. Specifications: 12.
What is the Huawei nova 2 battery capacity?
The Huawei nova 2 has a 2950 mAh battery.
Does the Huawei nova 2 support 5G?
No, the Huawei nova 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei nova 2 run?
The Huawei nova 2 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei nova 2?
AppsApk's editorial team rates the Huawei nova 2 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.