| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2010, May. Released 2010, May |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 106.8 x 60.4 x 12 mm (4.20 x 2.38 x 0.47 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~49.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.2 (Froyo); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 384MB RAM; 512MB |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot (Android 2.2) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Colors | Black, Brown, White, Red, Silver |
| Price | 99 USD |