HTC Sensation 4G
2.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB
- Battery1520 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Sensation 4G is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.3 inches display, up to 1GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1520 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Sensation 4G at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1700 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 - For Bell (Canada) |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, April. Released 2011, June 8th |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 126.1 x 65.4 x 11.3 mm (4.96 x 2.57 x 0.44 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 1GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 231 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Sensation 4G released?
The HTC Sensation 4G was announced 2011, April. Released 2011, June 8th.
What is the HTC Sensation 4G's display size?
The HTC Sensation 4G has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much storage does the HTC Sensation 4G have?
The HTC Sensation 4G is available with 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Sensation 4G have?
The HTC Sensation 4G features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Sensation 4G battery capacity?
The HTC Sensation 4G has a 1520 mAh battery.
Does the HTC Sensation 4G support 5G?
No, the HTC Sensation 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Sensation 4G run?
The HTC Sensation 4G runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Sensation 4G?
AppsApk's editorial team rates the HTC Sensation 4G at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN