HTC ThunderBolt 4G
4.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkLTE / EVDO / CDMA
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory4 GB
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The HTC ThunderBolt 4G is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a 1GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 2.2. AppsApk rates the HTC ThunderBolt 4G at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 13(700) |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, January. Released 2011, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | Discontinued |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 32 GB included |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 254 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC ThunderBolt 4G released?
The HTC ThunderBolt 4G was announced 2011, January. Released 2011, March.
What is the HTC ThunderBolt 4G's display size?
The HTC ThunderBolt 4G has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC ThunderBolt 4G have?
The HTC ThunderBolt 4G is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC ThunderBolt 4G have?
The HTC ThunderBolt 4G features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC ThunderBolt 4G battery capacity?
The HTC ThunderBolt 4G has a 1400 mAh battery.
Does the HTC ThunderBolt 4G support 5G?
No, the HTC ThunderBolt 4G does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC ThunderBolt 4G run?
The HTC ThunderBolt 4G runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC ThunderBolt 4G?
AppsApk's editorial team rates the HTC ThunderBolt 4G at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.