HTC First
3.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.3 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The HTC First is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.4 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the HTC First at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - AT&T |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - AT&T |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, April. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 126 x 65 x 8.9 mm (4.96 x 2.56 x 0.35 in) |
| Weight | 123.9 g (4.34 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean); Facebook Home UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Red, Pale Blue |
| Price | 221 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC First released?
The HTC First was announced 2013, April. Released 2013, April.
What is the HTC First's display size?
The HTC First has a 4.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC First have?
The HTC First comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC First have?
The HTC First is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC First have?
The HTC First features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC First battery capacity?
The HTC First has a 2000 mAh battery.
Does the HTC First support 5G?
No, the HTC First does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC First run?
The HTC First runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC First?
AppsApk's editorial team rates the HTC First at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN