| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1700 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - for AT&T, Rogers Wireless |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Announced | 2010, January. Released 2010, January |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 119 x 59.8 x 11.5 mm (4.69 x 2.35 x 0.45 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~54.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| OS | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 512MB RAM, 512MB |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@24fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Factory locked by default, can be enabled |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Colors | Brown (teflon coating) |
| Price | 132 USD |