HTC Incredible S
3.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB
- Battery1450 mAh
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The HTC Incredible S is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.0 inches display, up to 1GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1450 mAh battery, and runs Android 2.2. AppsApk rates the HTC Incredible S at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - North America ,HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, February |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 120 x 64 x 11.7 mm (4.72 x 2.52 x 0.46 in) |
| Weight | 135.5 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 3.6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 1.1GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Price | 209 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Incredible S released?
The HTC Incredible S was announced 2011, February. Released 2011, February.
What is the HTC Incredible S's display size?
The HTC Incredible S has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Incredible S have?
The HTC Incredible S is available with 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Incredible S have?
The HTC Incredible S features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Incredible S battery capacity?
The HTC Incredible S has a 1450 mAh battery.
Does the HTC Incredible S support 5G?
No, the HTC Incredible S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Incredible S run?
The HTC Incredible S runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo), 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Incredible S?
AppsApk's editorial team rates the HTC Incredible S at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN