HTC 8XT
4.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / EVDO / CDMA
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The HTC 8XT is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.4 GHz Krait 200 chipset, a 8 MP main camera, and a 1800 mAh battery. AppsApk rates the HTC 8XT at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
2.0
design
4.0
camera
3.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 25(1900) |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 132.1 x 66 x 9.9 mm (5.20 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Violet |
| Price | 188 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC 8XT released?
The HTC 8XT was announced 2013, June. Released 2013, June.
What is the HTC 8XT's display size?
The HTC 8XT has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the HTC 8XT have?
The HTC 8XT comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC 8XT have?
The HTC 8XT is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC 8XT have?
The HTC 8XT features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC 8XT battery capacity?
The HTC 8XT has a 1800 mAh battery.
Does the HTC 8XT support 5G?
No, the HTC 8XT does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC 8XT run?
The HTC 8XT runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the HTC 8XT?
AppsApk's editorial team rates the HTC 8XT at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.