| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2010, April. Released 2010, April |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 117.5 x 58.5 x 11.9 mm (4.63 x 2.30 x 0.47 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~56.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| OS | Android 2.1 (Eclair); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm QSD8650 Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 200 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | 8 MP, AF |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 88 USD |