HTC DROID Incredible 2
2.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / EVDO / CDMA
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB
- Battery1450 mAh
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The HTC DROID Incredible 2 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.0 inches display, up to 1GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1450 mAh battery, and runs Android 2.2. AppsApk rates the HTC DROID Incredible 2 at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO , HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, April. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 120.7 x 64 x 12.2 mm (4.75 x 2.52 x 0.48 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~59.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8655 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 16 GB included |
| Internal | 1.1GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes SRS WOW HD |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, White |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC DROID Incredible 2 released?
The HTC DROID Incredible 2 was announced 2011, April. Released 2011, April.
What is the HTC DROID Incredible 2's display size?
The HTC DROID Incredible 2 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC DROID Incredible 2 have?
The HTC DROID Incredible 2 is available with 1GB of internal storage.
What camera does the HTC DROID Incredible 2 have?
The HTC DROID Incredible 2 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC DROID Incredible 2 battery capacity?
The HTC DROID Incredible 2 has a 1450 mAh battery.
Does the HTC DROID Incredible 2 support 5G?
No, the HTC DROID Incredible 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO.
What operating system does the HTC DROID Incredible 2 run?
The HTC DROID Incredible 2 runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC DROID Incredible 2?
AppsApk's editorial team rates the HTC DROID Incredible 2 at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.