| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Announced | 2009, October. Released 2009, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 108 x 53 x 13.7 mm (4.25 x 2.09 x 0.54 in) |
| Weight | 117.5 g (4.13 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~292 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 288MB RAM, 512MB ROM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | 480p@15fps |
| Single | VGA videocall camera |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 88 USD |