HTC Desire Q
4.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1650 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC Desire Q is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 1650 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC Desire Q at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
3.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, April. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 118.5 x 62.3 x 9.3 mm (4.67 x 2.45 x 0.37 in) |
| Weight | 114 g (4.02 oz) |
| SIM | Yes |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Red |
| Price | 266 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire Q released?
The HTC Desire Q was announced 2013, April. Released 2013, April.
What is the HTC Desire Q's display size?
The HTC Desire Q has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Desire Q have?
The HTC Desire Q is available with 4GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire Q have?
The HTC Desire Q features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Desire Q battery capacity?
The HTC Desire Q has a 1650 mAh battery.
Does the HTC Desire Q support 5G?
No, the HTC Desire Q does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Desire Q run?
The HTC Desire Q runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire Q?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire Q at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.