HTC Desire 820
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC Desire 820 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC Desire 820 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA, Asia |
| 4G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Europe , TD-SCDMA - Asia |
| 5G | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - Europe , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900) - EMEA , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Asia |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 78.7 x 7.7 mm (6.21 x 3.10 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.1 (Marshmallow); Sense UI 7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.3 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (optional) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Marble White, Tuxedo Grey, Santorini White, Milky-way Grey, Tangerine White, Saffron Grey, Flamingo Grey, Blue Misty, Monarch Orange |
| Models | Desire 820 |
| Price | 374 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Desire 820 released?
The HTC Desire 820 was announced 2014, September.
What is the HTC Desire 820's display size?
The HTC Desire 820 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Desire 820 have?
The HTC Desire 820 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC Desire 820 have?
The HTC Desire 820 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC Desire 820 have?
The HTC Desire 820 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC Desire 820 battery capacity?
The HTC Desire 820 has a 2600 mAh battery.
Does the HTC Desire 820 support 5G?
Yes, the HTC Desire 820 supports 5G networks.
What operating system does the HTC Desire 820 run?
The HTC Desire 820 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC Desire 820?
AppsApk's editorial team rates the HTC Desire 820 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.