HTC U11 Life
3.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The HTC U11 Life is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the HTC U11 Life at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
5.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 149.1 x 72.9 x 8.1 mm (5.87 x 2.87 x 0.32 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Android One |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) - single-SIM model , microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Brilliant Black, Sapphire Blue, Ice White |
| Models | U11 life |
| Price | 234 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC U11 Life released?
The HTC U11 Life was announced 2017, November.
What is the HTC U11 Life's display size?
The HTC U11 Life has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC U11 Life have?
The HTC U11 Life is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the HTC U11 Life have?
The HTC U11 Life is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the HTC U11 Life have?
The HTC U11 Life features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the HTC U11 Life battery capacity?
The HTC U11 Life has a 2600 mAh battery.
Does the HTC U11 Life support 5G?
No, the HTC U11 Life does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC U11 Life run?
The HTC U11 Life runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the HTC U11 Life?
AppsApk's editorial team rates the HTC U11 Life at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN