| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2009, September. Released 2009, September |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 106 x 55.2 x 14 mm (4.17 x 2.17 x 0.55 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~41.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| OS | Android 1.6 (Donut); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB |
| Single | 3.15 MP |
| Video | CIF@15fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Colors | Brown, White, Graphite, Black, Violet |
| Price | 66 USD |