| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, July. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 142 x 73.6 x 9.9 mm (5.59 x 2.90 x 0.39 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2150 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | G610-U00, G610-U20 |
| Price | 165 USD |